Milan Kundera - "Nieznośna lekkość bytu"

Po przeczytaniu "Sztuki powieści" i "Spotkania" Milana Kundery (ich recenzje można przeczytać w poprzednich wydaniach gazetki szkolnej), postanowiłam wgłębić się w lekturę najpopularniejszego dzieła tego artysty, którego tytuł brzmi "Nieznośna lekkość bytu" (w oryginale Nesnesitelná lehkost bytí). Dlaczego jednak właśnie ta książka uznawana jest za najważniejszą w dorobku tego artysty? Czym zaskarbiła sobie sympatię czytelników? I wreszcie - w czym przejawia się jej wyjątkowość?

Utwór opowiada o losach Tomasza, którego życie opiera się głównie na relacji z dwiema różnymi od siebie kobietami - Teresą i Sabiną. Książka nie jest jednak typową powieścią o miłosnym trójkącie, w skład którego wchodzi mąż, żona i kochanka. Powiedziałabym nawet więcej - po przeczytaniu tego dzieła nie mogłam ułożyć sobie w głowie dobrego, oddającego w pełni książkę streszczenia, ponieważ moje myśli całkowicie zaprzątnięte były rozważaniami filozoficznymi, które znakomicie komponowały się z fabułą i zainteresowały mnie znacznie bardziej niż historia miłosna.

Rozważania, które autor porusza w tej książce, dotyczą między innymi miłości. Główny bohater, Tomasz, będąc już żonatym mężczyzną, wdaje się w różne romanse, ponieważ uważa, że seks i miłość to dwie zupełnie różne rzeczy, które mogą, ale nie muszą być ze sobą związane. Jego żona, Teresa, nie zgadza się z jego poglądem na ten temat, dlatego nieustannie cierpi.

Kundera w swojej powieści porusza również inne zagadnienia, które wielu ludzi mogłoby uznać za co najmniej kontrowersyjne. Bo czy każdy zgodzi się z tym, że prawdziwa wartość życia związana jest z trudnościami? Czy każdy szczerze przyzna, że również uważa, że pojedyncze decyzje nie mają znaczenia? Wszystkie jego rozważania przeplatają się z opisem wydarzeń związanych z praską wiosną, a więc z historią XX wieku.

"Nieznośna lekkość bytu" jest lekturą idealną dla osób, które przeżywają trudny okres w swoim życiu i pragną znaleźć ukojenie w jakiejś książce. Myślę, że zupełnie inaczej zaczną podchodzić do problemów i trudności, które ich napotykają, po przeczytaniu tego dzieła.
Amelia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz